2 Haziran 2017

Manya Öneriyor | Dünyanın Konuştuğu Dizi - 13 Reasons Why




           Bir arkadaşım "Bu diziyi kesinlikle izlemelisin ve dizi hakkında konuşmalıyız." demesiyle hemen izlemeye başladım. Çünkü zevklerimiz çok benzer. O beğendiyse bende kesin beğenirim. Daha izlemeden bile seveceğimi biliyordum. 13 bölümden oluşan, Amerika yapımı şahane bir dizi. 13 saatin 1 dakikasında bile sıkılmadım.

           Dizinin konusu; lise öğrencisi olan Hannah Baker intihar etmeye karar verir. Ve ardında 13 tane doldurduğu kaseti bırakır. İntihar etmesinin ardında ki 13 sebebi kasetlerde anlatır. Kasetler Hannah Baker'ın ölümünden 2 hafta sonra Clay Jensen'ın eline geçer. Clay sevdiği kızın neden intihar ettiğini kasetlerden öğrenir. Bakalım Clay öğrendikleri karşısında ne yapacak?


Oyuncular

Clay Jensen / Dylan Minnette



Hannah Baker / Katherine Langford

(Yalnız kız çok güzel.)


Justin / Brandon Flynn  -  Jessica / Alisha Boe  -  Alex /  Miles Heizer  -  Marcus / Steven Silver  -  Bryce / Justin Prentice
Ryan / Tommy Dorfman - Sheri / Ajiona Alexus - Tyler / Devin Druid - Zach / Ross Butler - Tony / Christian Navarro - Courtney / Michele Selene Ang





           Dünya'da çok konuşulan ve herkesi etkisi altına almış bir dizi. Aslında şöyle bir bakınca "Lise dizisi yani kesin ergen dizisidir" diye düşünmeyin. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve izleyin. Öyle olmadığını göreceksiniz. Dizi bir kitap uyarlamasıymış. Ben kitabını okumadım. Kitabı okuyanların yorumlarına baktım ve diziden çokta memnun değiller. Anladığım kadarıyla kitap ve dizi arasında farklılıklar varmış. Sanırım kitabını da alıp okuyacağım.

           Sanki ne söylesem spoiler verecekmiş gibi hissediyorum. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Belki de söylediğimiz bir sözle veya bir davranışımızla bir insanın hayatında derin izler bırakabiliriz. Bizim için önemsiz görünen şeyler diğer insanlar için önemli olabilir. Bazen o kadar bencil olabiliyoruz ki. Diziyi izledikten sonra darmadağın, mahvolmuş hissettim. Beni çok etkiledi. Kendimi sorguladım. Acaba ben nasıl davranıyorum insanlara? Sanırım artık olduğumdan daha dikkatli olmak için çaba göstereceğim.

           Duydum ki dizinin 2. sezonu içinde onay almışlar. Sabırsızlıkla bekliyorum. Bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz ve dizi hakkında konuşmalıyız diyorum. Sizde de farkındalık oluşturacağına eminim. 

11 yorum:

 1. Kitabını okuyanlar için gerçekten uyumsuz geliyor ister istemez.İlk bölümünü izledim,bıraktım.Kötü olduğundan değil sadece günümde değildim.Müsait bir zamanda mutlaka izleyeceğim :) Müthiş bir yazı olmuş,ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman boş bir vaktinde izle. Çünkü çok ara vermeye gelmeyecek bir dizi. Çabuk bitirirsen daha zevkli olur bence :) Yaaa! Teşekkür ederim ^^

   Sil
 2. ayyyy izlicem tamam oleeey çok güzel konu çok severiim ben deee :) manya manya kore manyaaaaa oleeey :)

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. İzle bakalım deep'cim seveceğine eminim :) Bitirdikten sonra ki düşüncelerini merak ettim şimdiden beni de haberdar et :))

   Sil
  2. şimdi bitirdim sezon finalini. of of yaa neydi yaa. hem çok heycanlı hem hüzünlü. çok iyi diziydi. ikinci sezon ne zamaaan yaa offf :)

   Sil
  3. 2. sezonu nasıl bir şey olacak çok merak ediyorum. 2018 de yayınlanacakmış ama tam tarihi bilmiyorumm kiii :)

   Sil
  4. İkinci sezonun olmayabileceğini duydum...

   Sil
  5. En son izin aldılar falan diye okumuştum. Dizi çok tutunca yapımcılarda kararsız kaldı sanırım :) Kesinleşirse yazıda güncelleme yaparım artık.

   Sil
 4. Bir ben kaldım izlemeyen , bilerek bekletiyorum , böyle diziler psikolojimi etkiliyor , sinirlerimin sağlam olduğu zaman izliycem ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman sağlam ve boş bir zamanında izlemelisin ^^ Gerçekten insanı çok etkiliyor, sağlam dizi :))

   Sil